Erdek Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Erdek tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Erdek ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Erdek tanıtım sayfası.
 
 
Erdek Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Ege ve Marmara kültürü ile yoğrulmuş, mahalle kültürünün hala devam ettiği Erdek; sofralık leziz zeytini, şaraplık üzümleri ve balıkçılığıyla ünlü şirin mi şirin bir ilçedir.

İnce kumlu sahilleri, tertemiz havası, yemyeşil ormanları ve masmavi denizi ile dikkat çeken Erdek, İstanbul'a yakın mesafede yer alır. Ege ve Marmara kültürü ile yoğrulmuş, mahalle kültürünün hala devam ettiği Erdek; sofralık leziz zeytini, şaraplık üzümleri ve balıkçılığıyla ünlü şirin mi şirin bir ilçedir. Türkiye'nin ilk sayfiye yerleri arasında olan ilçe özellikle yaz aylarındaki hareketliliği ile dikkat çeker ve güneydeki tatil merkezlerini aratmaz.

Kyzikos Antik Kenti: Doğal güzellikleri ile ünlenen Erdek, tarihi kalıntıları ile de dikkat çekiyor. Tarihin gölgesindeki Kyzikos Antik Kenti, Erdek'e 8 kilometre mesafede yer alıyor. Kalıntıların bir kısmı Düzler Köyü, Aşağıyapıcı Köyü, Bandırma Körfezi ve Marmara Denizi'ni çevrelemektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kyzikos Antik Kenti, birçok zafer ve yenilgi görmüştür.

Çuğra Plajı: Erdek'in en popüler plajlarından biridir Çupra Plajı. Altın gibi incecik kumu, berrak denizi ve Kapıdağ'ın nefes kesen manzarasını arkasına almıştır Çuğra Plajı. Plajın paralelinde palmiye ağaçları ile süslenmiş yürüyüş yolu özellikle akşamüstü bisikletle geziye çıkanları ve yürüyüş yapanları ağırlar. Burada zaman geçirirken yılın yorgunluğunu masmavi sularda kulaç atarak çıkarın ve tatilin keyfini çıkarın.

Paflima Koyu: Henüz keşfedilemeyen cennet köşelerden biridir Erdek – Kapıdağ Yarımadası'nda yer alan Paflima Koyu. Trekking ve motor sporlarının yapılabileceği en güzel bölgelerden biridir. Doğal güzelliklerini korumayı başaran Paflima Koyu'nun 1,5 kilometre uzunluğunda ince kumlardan oluşan bir kumsalı vardır. Narlı ve İlhanlı köyleri arasında yer alan Paflima Koyu, Erdek'e 30 kilometre uzaklıktadır.

Ocaklar: Mavi bayraklı ünlü bir plaj olan Ocaklar, Erdek'in en hareketli, en popüler plajları arasında gelir. Adı dağlık kısımlarında bulunan granit taş ocaklarından gelmektedir. Havası, tertemiz kumsalı, masmavi denizi, sakinliği ve 3 kilometrelik upuzun sahili ile dikkat çeken Erdek Ocaklar, yılın yorgunluğunu mavi sularda atmak ve sıfırlanmak isteyenlerin uğrak adresleri arasında geliyor.

Paşalimanı Adası: Erdek'e bağlı olan Paşalimanı Adası, Marmara Denizi adalarından biridir. Ünü bölge sınırlarını aşmış Avşa Adası'na yakın mesafededir ve tarihi çok eskilere dayanır. Yerli halk geçimini balıkçılıktan sağlar. Aynı zamanda üzüm, karadut, zeytin, erik, incir gibi her türlü sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Şirinlikte sınır tanımayan Paşalimanı Adası'nda, aynı zamanda şarap üretimi için ada karası üzümü yetiştirmektedir. Yeşil, mavi, doğal ürünlerle yapılan yemekler, temiz hava ve huzur aradığınız şey ise Paşalimanı Adası'nı ziyaret edebilirsiniz.

 
 
 

Erdek Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Erdek için bir öneri ekleyin
Palata Çeşmesi
Palata Çeşmesi
Balıkesir'in Erdek ilçesinde orijinal haliyle günümüze kadar gelen Palata Çeşmesi, son zamanlara yapılan restorasyon çalışmasıyla turizme kazandırılıyor. Palata Çeşmesi'nin tarihi 1704 yılına kadar uzanmakta. Yapıldığı dönemlerde önemli bir yere sahipmiş [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 30 Aralık 2013, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Paflima Koyu
Paflima Koyu
Erdek-Kapıdağ Yarımadası'ın henüz keşfedilmeyen noktalarından biridir Paflima Koyu. Doğal güzelliklerini günümüze kadar korumayı başarmış olan Paflima Koyu, trekking sporunun yapılabileceği en güzel bölgelerden biridir. Burada motorsiklet parkurları bile mevcut. Koyun, [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 11 Temmuz 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Paşalimanı Adası
Paşalimanı Adası
Marmara Denizi'nin adalarından biri olan Paşalimanı Adası, Avşa Adası'nın doğusunda kalır. Adanın; Paşalimanı, Harmanlı, Balıklı, Poyrazlı ve Tuzla adında beş köyü bulunmaktadır. Balıkesir-Erdek'e bağlıdır ve tarihi eski çağlara kadar dayanır. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 13 Aralık 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Kyzikos Antik Kenti
Kyzikos Antik Kenti
Erdek-Bandırma karayolu üzerinden Erdek'e sadece 8 kilometre uzaklıktadır Kyzikos Antik Kenti. Balıkesir'in tarihi alanlarından birini oluşturan antik kentin kalıntıları görülmeye değerdir. Kyzikos Antik Kenti'nin kalıntılarının bir kısmı Düzler Köyü, Aşağıyapıcı [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 19 Eylül 2012, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Erdek benim yazlık yerimdir, çok severim.
ozlem kalaycı l 20 Mart 2014, Perşembe 16:03 l  
 
Erdek güzel bir yer aslında ama bazı insanları çok menfaatçi.
dılek keskın l 14 Ekim 2013, Pazartesi 20:28 l  
 
Ben Erdek'e uzun yıllardan beri geliyorum ve çok seviyorum, özellikle de insanları çok sıcak.
sedat demirel l 3 Ağustos 2013, Cumartesi 17:07 l  
 
 
Peki Erdek hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Marmara Adası tatilini en iyi şekilde planlamak ve otel seçeneklerini görmek için tıkla!

Marmaranın en gözde tatil beldesi Erdek'de konaklama seçenekleri için Erdek Otelleri sayfasını inceleyin.

Ayvalık geziniz öncesi Ayvalık Otel Fiyatları hakkında bilginiz olsun.

Seyahat Tüyoları